Tianjin

tianjin_logo

TIANJIN

Tianjin Çin’in kuzey doğusunda bulunan önemli bir liman şehridir. Özellikle petrol, gaz ve tuz sanayisinin de gelişmiş olduğu bu şehir özellikle Pekin’e yakın olması sebebi ile yabancı öğrencilerin tercih ettiği şehirlerden biridir. Şehir yaşam standartları bakımından bir çok Çin şehrine göre gelişmiş bir şehirdir. Tianjin yönetim bakımından doğrudan merkeze bağlı şehirlerden biridir. Haihe nehrinin beş kolu burada birleşerek Bohai denizine dökülür.
Turizm bölgeleri ise; Ningyuan Parkı,  Dagukou Top Kulesi, Tianhou Tapınağı, Dule Tapınağı, Huangyaguan’daki eski Çin Seddi ve  Panshan manzara bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgedeki dağ sebebi ile birinci dağ olarak adlandırılır.

tianjin harita

Metro: Metro hattı Tianjin’de yaygın durumdadır. Şehrin tamamına yakın bir bölümüne metro ile ulaşım mümkündür

Otobüs: Tianjin otobüs hatları yaygın olmanın yanında otobüslerdeki durak uyarıları yolcuların inecekleri durakları önceden bilmelerini sağlamaktadır.

Taksi: Tianjin şehir merkezinin çok büyük olmamasından dolayı öğrencilerimiz genelde taksi kullanarak ulaşımlarını sağlamaktadırlar.

Tianjin-Subway-Map1

Alışveriş Merkezleri: Tianjin’de Galaxy gibi bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinde uluslararası ürünlerin bulunduğu marketler de yer almaktadır. Öğrencilerimiz bu marketlerden ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Öğrencilerimiz ayrıca semt pazarlarından ve kapalı pazarlardan alışverişlerini yapabilmektedir.

Tianjin’de bulunan İtalyan bölgesinde bir çok İtalyan restaurantı bulunmaktadır. Bu restaurantlardaki pizza ve makarna çeşitleri oldukça ünlüdür.

Üniversitelerin bulunduğu bölgelerde de öğrencilerimiz için uygun restaurantlar bulunmaktadır.

FAST FOOD RESTAURANTLARI

Fest food restaurantların bir çoğu Tianjin’de bulunmaktadır.

Mc Donalds: 麦当劳 (mài dāng láo)
Burger King: 汉堡王 (hàn bao wáng)
Kentucky Fried Chicken ( KFC ):肯德基 (kěn dé jī)
Pizza Hut:必胜客 (bì shèng kè)
Subway:赛百味 (sài bai wèi)

Tianjin şehir imkanları bakımından yaşantı için uygun bir şehirdir. Çin’in diğer büyük şehirlerine oranla trafik sorunu daha azdır. Şehir merkezi iç kısımda olmakla birlikte okyanus kıyısında bulunduğundan iç kesimlere oranla daha denizel bir iklime sahiptir. Tianjin Çin’in kuzeydoğusuna yakındır. Bu nedenle hava kış aylarında soğuk geçmektedir. Okyanus esintisi nedeni ile rüzgar dönem dönem şiddetli esmektedir.
Şehirde çok sayıda park ve eğlence merkezi bulunmaktadır. öğrencilerimiz bu nedenle tatillerini dışarda geçirebilmektedirler.
Çin’in en büyük kütüphanelerinden biri de Tianjin’de bulunmaktadır. Binhai adındaki bu kütüphane Mimari yapısı ve kitap sayısı ile dikkat çeken kütüphane aynı zamanda bir kültür merkezi formundadır.  ( fotoğraf için yandaki galeriye bakınız)

Tianjin’in en büyük avantajı olarak ise Pekin’e yakınlığıdır. Hızlı trenle yarım saatlik bir seyahatle Pekin’e ulaşabilen öğrencilerimiz hafta sonlarını Pekin’de geçirebilmektedir.

ŞEHRİN AVATAJLARI:

  • Uluslararası bir çok üniversite bulunmaktadır.
  • Çince’nin standart lehçesi olan Mandarince ( Putong hua ) bu şehir ve civarının yerel dilidir.
  • Şehrin tamamına yaygın metro ağı ulaşımı kolaylaştırmaktadır.
  • Pekin’e yarım saatlik hızlı tren mesafesindedir.
  • Tianjin’e Türkiye’den doğrudan uçuş olamamakla birlikte Pekin’den trenle kısa sürede ulaşılabilmektedir.
  • Bir çok büyük şehre göre daha ekonomik bir şehirdir.

ŞEHRİN DEZAVANTAJLARI:

  • Hava kirliliği bir çok şehre göre fazladır.

Tianjin’de bir çok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Tapınaklar, müzeler, parklar açısından oldukça zenin bir şehirdir. Şehir merkezi de turistler açısından görülmeye değer bir yerdir. Fotoğraflar için yandaki galeriye bakınız.

Tianjin turizmi konusunda Çin Turizmi uzmanı acentamız Ligarba Turizm’den destek alınız.

www.ligarbatravel.com

TIANJIN VİDEOSU

TIANJIN FOTOĞRAFLARI

TIANJIN'DE GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

PEKİN'DEKİ ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELERİMİZ