Shanghai

sh kucuk

SHANGHAI

Shanghai Çin’in doğusunda bulunan en büyük ekonomiye sahip şehridir. Şehir iklim olarak nemli olmakla birlikte yaşam koşulları bakımından oldukça elverişli bir şehirdir. Şehrin ortasından geçen Yangtzhe nehrinin deltasında kurulan Çin’in diğer bir çok şehrine göre yeni bir şehirdir. Şehir oldukça yüksek gökdelenlerle doludur. Çin’in en kalabalık şehridir. Ayrıca Çin’in en önemli liman şehri durumundadır.
Bir çok büyük şirketin ofisleri bulunan Shanghai’da bir çok Türk firmasının da ofisleri bulunmaktadır. Eğitim gören öğrencilerimizin bir çoğu iş adamlarımıza tercüme hizmeti vermektedirler. Şehirde çok sayıda fuar düzenlenmektedir.
Shanghai Çin’in bir çok şehrine göre pahalı bir şehirdir.
Shanghai İngilizce bilen Çinli sayısı bakımından da oldukça gelişmiştir. Yerel aksanları dolayısı ile temel seviyede Çince eğitimi öğrenmiş olarak gitmek büyük avantaj sağlayacaktır.
Dünya çapında ünlü bir çok üniversiteye sahiptir.
Shanghai konum olarak Yiwu, Hangzhou ve Suzhou gibi şehirlere yakındır. Çin’in doğu sınırında bir olan bu şehirden Pekin ve Shenzhen, Guangzhou gibi şehirlere yaklaşık olarak eşit uzaklıktadır.
Şehir öğrencilerimiz açısından bir çok sosyal imkana da sahiptir.

shangha harita

Ulaşım Kartı: Shanghai’da ulaşımınızı daha ekonomik ve kolay sağlamak istiyorsanız gerek metro istasyonlarında gerekse gazete bayilerinde satılan ulaşım kartlarından edinebilirsiniz.

Metro: Shanghai metro hattı bakımından oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Neredeyse şehrin her yerine metro ile ulaşmak mümkündür.

Otobüs: Otobüs hatları da oldukça gelişmiştir. Otobüs hatlarının tüm detayları otobüs duraklarında belirtilmiştir. İş başlangıç ve bitiş saatlerinde şehrin ana caddelerinde bulunan yollarda otobüsler için en sağ şerit ayrılmıştır. Bu şeritlere bu saatlerde diğer araçlar giremezler. Bu da toplu taşımayı daha kullanışlı hale getirmektedir. Bazı hatlar aynı güzergah üzerinde bulunsa da bazı duraklarda durmayabilir. Bu bilgileri duraklar üzerindeki panolardan öğrenerek otobüse binmekte fayda vardır.

Taksi: Şehrin her yerinde kolaylıkla taksilere ulaşabilirsiniz. Taksilere 4 kişiden fazla alınmamaktadır. Taksilere ödeme yaptığınızda size küçük br fiş verecektir. Bu fişi almayı alışkanlık haline getirmekte fayda bulunuyor. Zira takside birşey unuttuğunuzda fişdeki bilgilerden taksiciye ulaşmanız mümkün olabilir. Sitemizde bulunduğunuz şehrin Türkler için önemli olan bir çok mekanının adresli fotoğrafları bulunmaktadır. Bu adresli fotoğrafları telefonunuzdan taksi şöförüne gösterebilirsiniz.

Tren: Shanghai’da bir çok tren istasyonu da bulunmaktadır. Ancak trenle çoğunlukla şehirler arası yolculuk yaparken faydalanabilirsiniz. Bazı hatları şehir içi ulaşımda da kullanmanız mümkündür.

Sadece Shanghai’ın değil Çin’in en büyük avantajlarından birisi online alışveriş! ‘’Tabao’’ diye adlandırlan alışveriş sitesinden aradığınız hemen hemen her şeyi bulmanız mümkün, çok hızlı ve oldukça güvenilir bir site, memmun kalmadığınız ürünü iade etmeniz de mümkün, sadece ‘’Alipay ‘’ hesabı ve Tabao’dan aldığınız kullanıcı kimliğiyle birlikte rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Shangahi da birçok avm bulunuyor ve genellikle birbirlerine çok uzak değiller alışverişlerinizi avm lerde bulunan büyük marketlerden yapabileceğiniz gibi cadde üzerinde bulunan market veya dükkanlardan yapabilirsiniz. Özellikle helal ürünler tüketmeye özen gösteren veya türk ürünleri arayan kişiler ürünleri bu marketlerden bulabilecekleri gibi sadece helal ürünler satan dükkanlar gibi, ülker shop, veya türk restoranları gibi  yerlerden de tedarik edebilirler.  Bu tarz ürünleri bulabileceğiniz market ve restoranların adreslerini herşehir için sitemizde bulabilirsiniz.

Zincir marketler

Shanghai’ın hemen hemen her bölgesinde büyük  mağaza veya süpermarket zincirleri bulunmaktadıri,buralardan heryerde bulamayacağınız birçok şeyi temin edebilirsiniz.

Wujiaochang  五角场(wǔjiǎochǎng )bölgesi Shanghai’ın en işlek alışveriş yapılan yerlerinden birisidir çünkü adı üzerinde 5 alışveriş merkezinin kesiştiği yer!
Burada   Walmart( 沃尔玛 wòěrmǎ) ve Apple store da bulunmaktadır.

Çin mutfağı oldukça zengin her damağa uygun ve kendine özgü birçok lezzetli yemeği tadabilirsiniz ilk başlarda yemekler biraz yağlı, baharatlı veya soslu gelebilir gün geçtikçe seveceğinizden eminim. Çin mutfağını sevmeyenler için en uygun yerler Uygur restoranları veya Müslüman Çinli restoranları olabilir. Buralardaki yemekler hem helal olup hem de damak tadımıza daha yakındır.

Fastfood

Mc Donalds: 麦当劳 (mài dāng láo)
Burger King: 汉堡王 (hàn bao wáng)
Kentucky Fried Chicken ( KFC ):肯德基 (kěn dé jī)
Pizza Hut:必胜客 (bì shèng kè)
Subway:赛百味 (sài bai wèi)

Shanghai Çin’in en gelişmiş şehri olması sebebi ile bir çok yabancı tarafından tercih edilmektedir. Uluslararası bir çok markaya çok kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

ŞEHRİN AVANTAJLARI:

 • Çin’in en gelişmiş şehridir
 • Türk konsolosluğunun  burada bulunması.
 • THY doğrudan uçuşu bulunan Shanghai’da iki tane hava alanı bulunmaktadır.
 • Ticari açıdan önemli şehirlere yakındır.
 • Çok sayıda İngilizce konuşan Çinli olması .
 • Birçok uluslararası firmanın burada olması ve önemli iş fırsatları
 • Birçok fuarın ve büyük sosyal etkinliklerin bu şehirde düzenlenmesi
 • Uluslararası bir çok üniversite bulunmaktadır.
 • öğrencilerimiz çeşitli iş bulma imkanlarına sahiptirler. (Tercümanlık , öğretmenlik, Oyun şirketleri, mankenlik, foto modellik vb. )
 • Şehrin tamamına yaygın Türk damak tadına uygun restaurantlar bulunmaktadır.
 • Şehrin tamamına yaygın metro ağı ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

ŞEHRİN DEZAVANTAJLARI:

 • En büyük dezavantajı pahalı bir şehir olmasıdır
 • Yerel dili Shanghay dili olması (orta ve yaşlı kesim’in mandarincesinin bozuk olması)
 • Finans kenti olması öğrenciler açısından dezavantaj olabilir.

Shanghai da birçok fuar ve organizasyon olması nedeniyle birçok etkinlik düzenlenmekte ve oldukça hareketli geçmektedir. Shanghai özellikle gece manzarası ve gece hayatıyla ön plana çıkmaktadır.

Shanghai da gezilecek birçok turistik yer olmakla birlikle birçok eski çin kasabasına ve su köylerine  yakın olması nedeniyle birçok turistin öncelikli uğradığı yer shanghai olmakta.

Shanghai, Çin’in en güzel şehirlerinden olan Suzhou ve Hangzhou şehirlerine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu şehirlere günübirlik turlar düzenlenebilir.

SHANGHAI VİDEOSU

SHANGHAI FOTOĞRAFLARI

SHANGHAI'DA GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

SHANGHAI'DAKİ ÜNİVERSİTELERİMİZ