Pekin

pekin logo

Pekin

Pekin (Çince: 北京; pinyinBěijīng) veya PekingÇin‘in başkenti ve Şanghay‘dan sonra ülkenin ikinci büyük metropol alanıdır. Merkezî yönetim tarafından, doğrudan yönetilen belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tientsin iline komşudur.[3] Pekin ayrıca Çin’in dört büyük başkentinden biridir.

Moğol İmparatoru ve aynı zamanda Çin‘deki Yuan Hanedanı‘nın kurucusu Kubilay Han‘ın burayı siyasal merkez edindiği 1272’den başlayarak, kısa aralıklar dışında Çin’in sürekli başkenti olmuştur. Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde, “Kuzey Başkenti” anlamına gelen bugünkü adını aldığı 1420’de resmi başkent oldu. Dünyanın en eski başkentlerinden biri olarak sekiz yüzyıl boyunca Çin’in tarihinde belirleyici bir yer tutan Pekin, zengin Çin tarihine ait birçok eseri barındırır.[4]

Çin’in kuzeydoğusunda, Sarı Denizin Bo Hai Körfezinden yaklaşık 160 km içeride, üçgen biçimli Kuzey Çin Ovasının kuzey ucunda yer alır. 14 kentsel semte ve 2 kırsal ilçeye ayrılan Pekin’in kent alanı 4.567 km², metropoliten alanı 16,801 km²’dir.[5]

Dünyadaki en büyük metropol alanlardan biri olan kent, Çin’in ulaşım merkezi olarak, birçok demiryolu ve karayolunun merkezidir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da,[6] Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir.[7][8][9]Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları‘na ev sahipliği yapmıştır.

Beijing kelimesinin anlamı

“Beijing”, birçok Uzak Asya ülkesindeki isimlendirme geleneğine benzer şekilde “kuzey başkenti” anlamına gelir. Buna benzer isme sahip diğer kentler arasında Çin’de “güney başkenti” anlamına gelen Nankin; “doğu başkenti” anlamına gelen Japonya’daki Tokyo, Vietnam’daki Hanoi‘nin eski adı Đông Kinh; “başkent” anlamına gelen Japonya’daki Kyoto ve Güney Kore’deki Seul‘un eski adı Gyeongseong yer alır.

China map with province

Ulaşım Kartı: Pekin’de ulaşımınızı daha ekonomik ve kolay sağlamak istiyorsanız metro istasyonu ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Bunlar için ulaşım kartı ise tamamen teknolojik yöntemlerle sağlanmakta olup, Alipay ve telefon uygulamaları üzerinden QR kodu ödeme işlemi yapılmaktadır.

Metro: Pekin Metro hattı bakımından oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Neredeyse şehrin her yerine metro ile ulaşmak mümkündür.

Otobüs: Otobüs hatları da oldukça gelişmiştir. Otobüs hatlarının tüm detayları otobüs duraklarında belirtilmiştir. İş başlangıç ve bitiş saatlerinde şehrin ana caddelerinde bulunan yollarda otobüsler için en sağ şerit ayrılmıştır. Bu şeritlere bu saatlerde diğer araçlar giremezler. Bu da toplu taşımayı daha kullanışlı hale getirmektedir. Bazı hatlar aynı güzergah üzerinde bulunsa da bazı duraklarda durmayabilir. Bu bilgileri duraklar üzerindeki panolardan öğrenerek otobüse binmekte fayda vardır.

Taksi: Şehrin her yerinde kolaylıkla taksilere ulaşabilirsiniz. Taksilere 4 kişiden fazla alınmamaktadır. Taksilere ödeme yaptığınızda size küçük br fiş verecektir. Bu fişi almayı alışkanlık haline getirmekte fayda bulunuyor. Zira takside birşey unuttuğunuzda fişdeki bilgilerden taksiciye ulaşmanız mümkün olabilir. Sitemizde bulunduğunuz şehrin Türkler için önemli olan bir çok mekanının adresli fotoğrafları bulunmaktadır. Bu adresli fotoğrafları telefonunuzdan taksi şöförüne gösterebilirsiniz.

Tren: Pekin’de bir çok tren istasyonu da bulunmaktadır. Ancak trenle çoğunlukla şehirler arası yolculuk yaparken faydalanabilirsiniz. Bazı hatları şehir içi ulaşımda da kullanmanız mümkündür.

Alışveriş Merkezleri: Bir çok ünlü markanın bulunduğu alışveriş merkezlerine Pekin’de sık sık rastlanmaktadır. San Li Tun gibi büyük semtlerde çok büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Daha ekonomik alışveriş yapmak isteyenler için ise marka ve fiyat dengesine göre daha küçük alışveriş merkezleri de bulunmakatadır.

Öğrencilerin genel olarak tercih ettikleri alışveriş merkezleri ise Hong Qiao veya Silk Market gibi yerlerdir. Ancak buralarda da çok sıkı pazarlık yapma zorunluluğu vardır. Ekonomik yerlerden biri de “Da Zhong Si” alışveriş merkezidir. Bu merkez tek kat üzerinde kurulmuş oldukça geniş bir alanı kapsayan kıyafetten mobilyaya kadar neredeyse her şeyin bulunabildiği bir yerdir. Burada fiyatlar düşüktür yine de biraz pazarlık yapmak mümkündür.

Okulunuza yakın alışveriş merkezleri için ise okulların kendi sayfalarındaki bilgileri okuyunuz.

Semt Pazarları: Pekin’in bir çok bölgesinde sabit semt pazarları bulunmaktadır. Bu semt pazarlarından sebze ve meyve ihtiyaçlarınızı ekonomik olarak karşılayabilirsiniz. Bu pazarlar genelde göz önünde bulunmazlar o nedenle Çinlilere sormanızda fayda vardır.

Zincir Marketler: Pekin’in neredeyse her yerinde irili ufaklı marketlere rastlarsınız. Bu marketlerden bazıları şunlardır. Bu marketlerin bazılarında yabancı ürünler bulunmaktadır. Ancak ihtiyacınız olacak bu ürünlerin daha yaygın bulunduğu bazı market ve pazarları ayrı başlık altında aşağıda bulabilirsiniz. Carrefour  ( 家乐福 jiā lè fú) , Wu mart ( 物美超市wù měi chāo shì), Chaoshi Fa (chāo shì fā 超市发), Wal-Mart ( wò ěr ma  沃尔玛 ), Metro (麦德龙 mài dé long), Watsons (屈臣氏 qū chén shì) , Vanguard ( 华润万家 huá rùn wàn jiā), Lotus (易初莲花 yì chū lián huā),  Merry Mart (美廉美 měi lián měi), Century Mart  (世纪联华 shì jì lián huá)

Pekin’de bir çok yabancı bulunduğu için yemek konusunda çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Pekin’in bir çok bölgesinde bulunan uygur restaurantları uygun fiyatları ve Türk damak tadına yakın kebap ve makarna çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Uygurların özel ekmekleri ( nan ) ve Şiş kebapları ile yoğurtları Türk öğrencilerin en çok tercih ettikleri yemeklerdendir.

Bazı üniversitelerin içinde Uygur restaurantları bulunmaktadır. Kampüsün içinde yoksa bile yakınlarında mutlaka vardır.

HELAL ÇİN RESTAURANTLARI

Gerek Çinli Müslümanlar gerekse yabancı Müslümanların sık sık tercih ettikleri bir çok helal Çin restaurantı bulunmaktadır. Şehrin neredeyse her yerinde kolaylıkla ulaşılabilen bu restaurantlar da Çin’in eşsiz lezzetlerine dini hassasiyetleri olan Türkler de tercih etmektedirler.

FAST FOOD RESTAURANTLARI

Dünyanın en ünlü markalarının Pekin şubeleri neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu restaurantlar çoğunlukla Avrupa ve Amerika şubelerindeki menüleri ile hizmet sunmaktadırlar. Et grubu içinde helal olmayan ürünler de çoktur. Markaların Çince okunuşları aynı olmadığından aşağıda belirtiyoruz.

Mc Donalds: 麦当劳 (mài dāng láo)
Burger King: 汉堡王 (hàn bao wáng)
Kentucky Fried Chicken ( KFC ):肯德基 (kěn dé jī)
Pizza Hut:必胜客 (bì shèng kè)
Subway:赛百味 (sài bai wèi)

Pekin gerek coğrafi özellikleri gerekse şehirleşme açısından Türk öğrenciler için uygun bir şehirdir. Türk öğrencilerin tercihlerinin ilk sıralarında gelen şehir başkent Pekin’dir. Kışlar çok yağışlı olmasa da soğuk geçer. Kısa bir bahar döneminden sonra yaz ayları başlar. Yazlar da kuru ve sıcaktır.

ŞEHRİN AVATAJLARI:

 • Çin’in en büyük şehirlerinden biridir.
 • Uluslararası bir çok üniversite bulunmaktadır.
 • öğrencilerimiz çeşitli iş bulma imkanlarına sahiptirler. (Tercümanlık , öğretmenlik, Oyun şirketleri, mankenlik, foto modellik vb. )
 • Çince’ni standart lehçesi olan Mandarince ( Putong hua ) bu şehir ve civarının yerel dilidir.
 • Şehrin tamamına yaygın Türk damak tadına uygun restaurantlar bulunmaktadır.
 • Şehrin tamamına yaygın metro ağı ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

ŞEHRİN DEZAVANTAJLARI:

 • Hava kirliliği bir çok şehre göre Pekin’de daha fazladır.
 • Büyük şehir olması sebebi ile pahalı denebilecek bir şehirdir.

Çin’in tarihi ve doğal güzellikleri bakımından en büyük şehirlerinden biri olan Pekin’de gezilemesi gereken bir çok turistik mekan vardır.

 •  Çin Seddi: Pekin’in Ba Da Ling bölgesinden ziyaret edilebilen Çin Seddi Dünya’nın en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarından biridir. Ulaşım için çeşitli acentaların turlarından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Pekin güney istasyonundan trenle de ulaşabilirsiniz. Bir çok üniversite anlaşmalı acentaları ile Çin seddine turlar düzenlemektedir. Okulunuzda acenta olup olmadığını sizi karşılayan eğitim öğrenci temsilcimize sorunuz.
 • Cennet Tapınağı
 • Yazlık Saray
 • Tian an men meydanı
 • Yasak Şehir
 • Wang Fu Jing Caddesi
 • Tarihi Çin Camiileri ( Niu Jie Bölgesi )
 • Ming Tapınakları
 • Kutsal Yol
  Bunlar gibi turistik mekanların yanı sıra şehrin bir çok yerinde bulunan Hutong ( Eski Çin Mahalleleri) de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Pekin turizmi konusunda Çin Turizmi uzmanı acentamız Ligarba Turizm’den destek alınız.

www.ligarbatravel.com

PEKİN VİDEOSU

PEKİN FOTOĞRAFLARI

PEKİN'DE GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

PEKİN'DEKİ ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELERİMİZ