Ningxia

ningxia

Ningxia

Ningxia Çin’in orta kesiminde bulunan geniş düzlüklerin olduğu bir eyalettir. Başkenti Yinchuan’dır. Eyaletin en önemli gelir kaynakları turizm ve tarımdır. Ningxia’dan tüm dünyaya yayılan Goji Berrry meyvesi ve şarap bölgenin ünlenmesinde katkı sunar.  Bu şehirde her yıl Arap ülkeleri ile Çin arasında uluslararası ekonomi toplantısı düzenlenmektedir.

Başkent Yinchuan yabancı öğrencilerin tercih ettikleri bir şehirdir. Ningxia Üniversitesi, Kuzey Millet Üniversitesi ve Ningxia Tıp Üniversitesi en büyük üniversiteleridir.

Bölge karasal iklimin hakim olduğu bir bölgedir. Kışın soğuk ancak yağış çok azdır. Bölgede çok sayıda göl bulunduğundan dolayı 1000 göl şehri olarakta anılır. Kuzey batı bölgesinde bulunan bir şehir olmasına rağmen güney şehirleri gibi görünen bir şehirdir.  Yaz ayları çok sıcaktır.

china-map-large

Yinchuan şehrine Emirates Hava yolları ile Duabai aktarması yaparak ulaşabilirsiniz. THY ile gitmeyi tercih ederseniz Pekin veya Shanghai üzerinden uçakla 2 saat civarında bir aktarmayla ulaşabilirsiniz. Doğrudan

Ulaşım Kartı: Başkent Yinchuan’da otobüs ve metrobüslerde kullanabileceğiniz ulaşım kartı ile daha ekonomik olarak seyahat edebilirsiniz. Ulaşım kartlarını metrobüs istasyonlarının çoğundan almak mümkündür.

Otobüs: Otobüs hatları gelişmiştir. Otobüs hatlarının tüm detayları otobüs duraklarında belirtilmiştir. Net bir şekilde gideceğiniz yer ile ilgili otobüs numaralarını anlayabilirsiniz.

Taksi: Şehrin her yerinde kolaylıkla taksilere ulaşabilirsiniz. Taksiler oldukça ucuzdur. 7 Yuan ile taksimetre açılmaktadır. İnternet 嘀嘀打车 didi da che cep telefonu uygulaması ile taksiyi bulunduğunuz yere kolayca çağırabilirsiniz.

Tren: Şehir içi ulaşım için tren bulunmamaktadır. Ancak şehirler arası ulaşım için tren tercih edilebilir.

Alışveriş Merkezleri: Yin Chuan’da bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. En büyüklerinden biri birçok şehirlerde bulunan 万达 wan da alışveriş merkezidir. En kaliteli filmlerin oynadığı sinema salonları, Lunapark ve restaurantlar bulunmaktadır. Diğer bir büyük alışveriş merkezi ise 建发大阅城 “Jianfa da yue cheng” alışveriş merkezidir.

Zincir Marketler: Yinchuan şehrinin neredeyse her yerinde irili ufaklı marketlere rastlarsınız. Bu marketlerin bazılarında yabancı ürünler bulunmaktadır.

Yabancı Ürünler: Yabancı ürünlerin çoğunun satıldığı alışveriş merkezi 国际穆斯林商贸城 (Guo ji mu si lin shang mao cheng) bu merkezde diğer müslüman ülkelerin helal ürünleri bulunmkatadır.

Elektronik: Yin Chuan şehrinin eski merkezinde bulunan 苏宁 (Su ning) veya 国美电器 (Guo mei dian qi ) bölgelerinde elektronik alışverişinizi yapabilirsiniz.

Ningxia eyaleti müslüman özerk bölgesi olduğundan dolayı bir çok helal restaurant bulunmaktadır. Herhangi Helal logolu bir restaurantta yemek yiyebilirsiniz.

UYGUR RESTAURANTLARI

Yinchuan şehrinde Uygur kebaplarının yapıldığı resaturanlar bulunmaktadır. Şiş kebap ve benzeri kebapları burada yiyebilirsiniz.

HELAL ÇİN RESTAURANTLARI

Ningxia genelinde çok sayıda helal Çin restaurantı bulunmaktadır.

FAST FOOD RESTAURANTLARI

Dünyanın en ünlü markalarının Ningxia’da  şubeleri bulunmaktadır. Bu restaurantlar çoğunlukla Avrupa ve Amerika şubelerindeki menüleri ile hizmet sunmaktadırlar. Et grubu içinde helal olmayan ürünler de çoktur. Markaların Çince okunuşları aynı olmadığından aşağıda belirtiyoruz.

Mc Donalds: 麦当劳 (mài dāng láo)
Burger King: 汉堡王 (hàn bao wáng)
Kentucky Fried Chicken ( KFC ):肯德基 (kěn dé jī)
Pizza Hut:必胜客 (bì shèng kè)
Dicors: 德克士 (de ke shi)
Starbucks: 星巴克 (xing ba ke)

Yinchuan şehri Türk öğrenciler tarafından henüz çok bilinmeyen bir şehirdir. Şehrin çok geniş ve sakin olması sebebi ile tercih edilebilecek bir şehirdir. Güvenli bir şehirdir. Özellikle göl bölgelerinde sosyal tesisler çoktur. Büyük parkları mevcuttur. Bölgenin Müslüman bölgesi olması sebebi ile yemek sorunu yaşanmamaktadır.

ŞEHRİN AVATAJLARI:

  • Sakinliği dolayısı ile eğitim açısından avantajlıdır.
  • Diğer ülkelerin bir çoğundan öğrenciler gelmektedir.
  • Çince’ni standart lehçesi olan Mandarince ( Putong hua ) yaygın olarak kullanıldığı bir dildir. Pekin’den çok göç almıştır.

ŞEHRİN DEZAVANTAJLARI:

  • Küçük diyebileceğimiz bir şehirdir. ( Çin standartlarında )
  • Türkiye’den direkt uçuş yoktur.

Çin’in en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen 3 tane 5A ( önemli turistik merkez) bölgesine sahiptir.

1- Kum Gölü ( 沙湖 sha hu )
2- Kum Tepesi (沙坡头 sha po tou)
3- Açık Sinema Platosu ( 镇北堡西部影视城 zhen bei pu xi bu ying shi cheng )

Çin Seddi: Çin seddi Yinchuan’ın kuzeyinden geçmektedir. Ziyaret edilebilir.

Doğu Piramidi: 西夏王陵( xi xia wang ling)  MS 1038’den 1227 yılları arasında azınlık milletler tarafından kurulan Xi xia krallığının piramididir. Pramitte kral Li Yuan Hao yatmaktadır. Cengiz han tarafından bu krallık yıkılmıştır.  Cengiz han bu fetih esnasında ölmüştür.

Asker Vadisi: 水洞沟 (Shui Dong Gou) : Bu bölge ile ilgili iki önemli konu vardır.
1- İlk insan olduğuna inanılan bir kişinin ( Mö 30.000) yaptığı aletlerin ve iskeletinin bulunduğu bir bölgedir.
2- Eski Çin devletinin dağın içinin oyularak yaptığı bir askeri kışla ve tuzakların bulunduğu bir bölgedir.
Fotoğrafları aşağıdan ve yandaki bölümde görebilirsiniz.

Ningxia turizmi konusunda Çin Turizmi uzmanı acentamız Ligarba Turizm’den destek alınız.

www.ligarbatravel.com 0212 291 73 73

PEKİN VİDEOSU

PEKİN FOTOĞRAFLARI

PEKİN'DE GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

PEKİN'DEKİ ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELERİMİZ