Harbin

harbin logo

Harbin

Harbin, Heilongjiang eyaletinin başkentidir. Zengin kültürüne sahip tarihi bir şehirdir.

Qing Hanedanları 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, 33 ülkeden 160 bin vatandaş Harbin’e taşınmış, on altı ülke vatandaşlarına hizmet etmek için konsolosluklar kurmuş .Harbin, Çin ve Batı mimarisi stillerinin birleşimi için dikkat çekicidir. Zhongyang Caddesi (Merkez Caddesi), Ayasofya Katedrali ve Camii gibi binalar Harbin yaz aylarında çok hoş bir iklime sahiptir.

Harbin, kışın buz ve kar kültürü nedeniyle dünyaca ünlü. Harbin’de düzenlenen “Harbin Uluslararası Buz ve Kar Festivali”, “Harbin Yaz Müziği Konseri” ve Harbin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik Fuarı “gibi derin kültürü Harbin’i yansıtıyor. Kışları soğuk olmasına rağmen çok güzel manzaralara sahiptir.Yerli ve yabancı bir çok turist kış ayında Buz Festivali’ne katılmak için bu şehre geliyor.Kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden.

Harbin standart Mandarin telaffuzuyla ünlüdür ve yabancıların Çince öğrenmeleri için en iyi seçimdir.

Harbin Taiping Uluslararası Havaalanı, hem yerel hem de uluslararası şirketler tarafından işletilen 82 hava yoluna sahiptir.

harbin map

Ulaşım Kartı: Pekin’de ulaşımınızı daha ekonomik ve kolay sağlamak istiyorsanız gerek metro istasyonlarında gerekse gazete bayilerinde satılan ulaşım kartlarından edinebilirsiniz.

Metro: Pekin Metro hattı bakımından oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Neredeyse şehrin her yerine metro ile ulaşmak mümkündür.

Otobüs: Otobüs hatları da oldukça gelişmiştir. Otobüs hatlarının tüm detayları otobüs duraklarında belirtilmiştir. İş başlangıç ve bitiş saatlerinde şehrin ana caddelerinde bulunan yollarda otobüsler için en sağ şerit ayrılmıştır. Bu şeritlere bu saatlerde diğer araçlar giremezler. Bu da toplu taşımayı daha kullanışlı hale getirmektedir. Bazı hatlar aynı güzergah üzerinde bulunsa da bazı duraklarda durmayabilir. Bu bilgileri duraklar üzerindeki panolardan öğrenerek otobüse binmekte fayda vardır.

Taksi: Şehrin her yerinde kolaylıkla taksilere ulaşabilirsiniz. Taksilere 4 kişiden fazla alınmamaktadır. Taksilere ödeme yaptığınızda size küçük br fiş verecektir. Bu fişi almayı alışkanlık haline getirmekte fayda bulunuyor. Zira takside birşey unuttuğunuzda fişdeki bilgilerden taksiciye ulaşmanız mümkün olabilir. Sitemizde bulunduğunuz şehrin Türkler için önemli olan bir çok mekanının adresli fotoğrafları bulunmaktadır. Bu adresli fotoğrafları telefonunuzdan taksi şöförüne gösterebilirsiniz.

Tren: Pekin’de bir çok tren istasyonu da bulunmaktadır. Ancak trenle çoğunlukla şehirler arası yolculuk yaparken faydalanabilirsiniz. Bazı hatları şehir içi ulaşımda da kullanmanız mümkündür.

pekin metro haritasi

Alışveriş Merkezleri: Bir çok ünlü markanın bulunduğu alışveriş merkezlerine Pekin’de sık sık rastlanmaktadır. San Li Tun gibi büyük semtlerde çok büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Daha ekonomik alışveriş yapmak isteyenler için ise marka ve fiyat dengesine göre daha küçük alışveriş merkezleri de bulunmakatadır.

Öğrencilerin genel olarak tercih ettikleri alışveriş merkezleri ise Hong Qiao veya Silk Market gibi yerlerdir. Ancak buralarda da çok sıkı pazarlık yapma zorunluluğu vardır. Ekonomik yerlerden biri de “Da Zhong Si” alışveriş merkezidir. Bu merkez tek kat üzerinde kurulmuş oldukça geniş bir alanı kapsayan kıyafetten mobilyaya kadar neredeyse her şeyin bulunabildiği bir yerdir. Burada fiyatlar düşüktür yine de biraz pazarlık yapmak mümkündür.

Okulunuza yakın alışveriş merkezleri için ise okulların kendi sayfalarındaki bilgileri okuyunuz.

Semt Pazarları: Pekin’in bir çok bölgesinde sabit semt pazarları bulunmaktadır. Bu semt pazarlarından sebze ve meyve ihtiyaçlarınızı ekonomik olarak karşılayabilirsiniz. Bu pazarlar genelde göz önünde bulunmazlar o nedenle Çinlilere sormanızda fayda vardır.

Zincir Marketler: Pekin’in neredeyse her yerinde irili ufaklı marketlere rastlarsınız. Bu marketlerden bazıları şunlardır. Bu marketlerin bazılarında yabancı ürünler bulunmaktadır. Ancak ihtiyacınız olacak bu ürünlerin daha yaygın bulunduğu bazı market ve pazarları ayrı başlık alrında aşağıda bulabilirsiniz. Carrefour  ( 家乐福 jiā lè fú) , Wu mart ( 物美超市wù měi chāo shì), Chaoshi Fa (chāo shì fā 超市发), Wal-Mart ( wò ěr ma  沃尔玛 ), Metro (麦德龙 mài dé long), Watsons (屈臣氏 qū chén shì) , Vanguard ( 华润万家 huá rùn wàn jiā), Lotus (易初莲花 yì chū lián huā),  Merry Mart (美廉美 měi lián měi), Century Mart  (世纪联华 shì jì lián huá)

Yabancı Ürünler: Çinli marketlerde yaygın olarak bulunmayan bazı ürünler için aşağıdaki market ve pazarları inceleyebilirsiniz. San Yuan Li Pazarı (三源里菜市场 sān yuán li cài shì chang)Photo  Bu pazar tek kat üzerine üstü kapalı bir yerdir (adres için sayfanın yanındaki fotoğraflara bakınız). Özellikle maydanoz gibi sebze ve bakliyat türünden normal marketlerde pek bulunmayan ürünlere ulaşabilirsiniz.

Elektronik: Pekin’in elektronik merkezi Zhong Guan Cun’dur. ( 中关村 ) Bu semtte bir çok elektronik hanı bulunmaktadır. Bu ürünler arasında sahteleri de olduğundan dolayı elektronikten anlayan biriyle gitmekte fayda vardır.

Pekin’de bir çok yabancı bulunduğu için yemek konusunda çok fazla seçenek bulunmaktadır.

TÜRK RESTAURANTLARI
Tuerqi Mama (Türk Anne): Sanli Tun bölgesinde bulunan Tuerqi Mama restaurantı Türk işadamları ve öğrencilerin uğrak mekanlarından biridir.

Çanakkale Restaurant: Bu restaurant Lüks mekanı ve geniş menüsü ile öğrencilerimizi ve Çinli misafirlerini ağırlamak isteyen Türk işadamlarının tercihlerindendir. Sanli Tun bölgesinde bulunmaktadır.

Desert Rose Resaturant: Çanakkale restaurantın çok yakınında bulunan bu restaurant daha çok öğrencilerin tercih ettiği bir yerdir.

UYGUR RESTAURANTLARI

Pekin’in bir çok bölgesinde bulunan uygur restaurantları uygun fiyatları ve Türk damak tadına yakın kebap ve makarna çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Uygurların özel ekmekleri ( nan ) ve Şiş kebapları ile yoğurtları Türk öğrencilerin en çok tercih ettikleri yemeklerdendir.

Bazı üniversitelerin içinde Uygur restaurantları bulunmaktadır. Kampüsün içinde yoksa bile yakınlarında mutlaka vardır.

 

HELAL ÇİN RESTAURANTLARI

Gerek Çinli Müslümanlar gerekse yabancı Müslümanların sık sık tercih ettikleri bir çok helal Çin restaurantı bulunmaktadır. Şehrin neredeyse her yerinde kolaylıkla ulaşılabilen bu restaurantlar da Çin’in eşsiz lezzetlerine dini hassasiyetleri olan Türkler de tercih etmektedirler. Özellikle Pekin’in Niu Jie semtinde yoğunlaşan Çinli Müslümanlar’ına açmış oldukları bir çok helal restaurant bulunmaktadır.

 

FAST FOOD RESTAURANTLARI

Dünyanın en ünlü markalarının Pekin şubeleri neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu restaurantlar çoğunlukla Avrupa ve Amerika şubelerindeki menüleri ile hizmet sunmaktadırlar. Et grubu içinde helal olmayan ürünler de çoktur. Markaların Çince okunuşları aynı olmadığından aşağıda belirtiyoruz.

Mc Donalds: 麦当劳 (mài dāng láo)
Burger King: 汉堡王 (hàn bao wáng)
Kentucky Fried Chicken ( KFC ):肯德基 (kěn dé jī)
Pizza Hut:必胜客 (bì shèng kè)
Subway:赛百味 (sài bai wèi)

Pekin gerek coğrafi özellikleri gerekse şehirleşme açısından Türk öğrenciler için uygun bir şehirdir. Türk öğrencilerin tercihlerinin ilk sıralarında gelen şehir başkent Pekin’dir. Kışlar çok yağışlı olmasa da soğuk geçer. Kısa bir bahar döneminden sonra yaz ayları başlar. Yazlar da kuru ve sıcaktır.

ŞEHRİN AVATAJLARI:

 • Çin’in en büyük şehirlerinden biridir.
 • Uluslararası bir çok üniversite bulunmaktadır.
 • öğrencilerimiz çeşitli iş bulma imkanlarına sahiptirler. (Tercümanlık , öğretmenlik, Oyun şirketleri, mankenlik, foto modellik vb. )
 • Çince’ni standart lehçesi olan Mandarince ( Putong hua ) bu şehir ve civarının yerel dilidir.
 • Şehrin tamamına yaygın Türk damak tadına uygun restaurantlar bulunmaktadır.
 • Şehrin tamamına yaygın metro ağı ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

ŞEHRİN DEZAVANTAJLARI:

 • Hava kirliliği bir çok şehre göre Pekin’de daha fazladır.
 • Büyük şehir olması sebebi ile pahalı denebilecek bir şehirdir.

Çin’in tarihi ve doğal güzellikleri bakımından en büyük şehirlerinden biri olan Pekin’de gezilemesi gereken bir çok turistik mekan vardır.

 •  Çin Seddi: Pekin’in Ba Da Ling bölgesinden ziyaret edilebilen Çin Seddi Dünya’nın en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarından biridir. Ulaşım için çeşitli acentaların turlarından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Pekin güney istasyonundan trenle de ulaşabilirsiniz. Bir çok üniversite anlaşmalı acentaları ile Çin seddine turlar düzenlemektedir. Okulunuzda acenta olup olmadığını sizi karşılayan eğitim öğrenci temsilcimize sorunuz.
 • Cennet Tapınağı
 • Yazlık Saray
 • Tian an men meydanı
 • Yasak Şehir
 • Wang Fu Jing Caddesi
 • Tarihi Çin Camiileri ( Niu Jie Bölgesi )
 • Ming Tapınakları
 • Kutsal Yol
  Bunlar gibi turistik mekanların yanı sıra şehrin bir çok yerinde bulunan Hutong ( Eski Çin Mahalleleri) de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Pekin turizmi konusunda Çin Turizmi uzmanı acentamız Ligarba Turizm’den destek alınız.

www.ligarbatravel.com

HARBİN VİDEOSU

HARBİN FOTOĞRAFLARI

hARBİN'DE GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

PEKİN'DEKİ ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELERİMİZ