Harbin

harbin logo

Harbin

Harbin, Heilongjiang eyaletinin başkentidir. Zengin kültürüne sahip tarihi bir şehirdir.

Qing Hanedanları 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, 33 ülkeden 160 bin vatandaş Harbin’e taşınmış, on altı ülke vatandaşlarına hizmet etmek için konsolosluklar kurmuş .Harbin, Çin ve Batı mimarisi stillerinin birleşimi için dikkat çekicidir. Zhongyang Caddesi (Merkez Caddesi), Ayasofya Katedrali ve Camii gibi binalar Harbin yaz aylarında çok hoş bir iklime sahiptir.

Harbin, kışın buz ve kar kültürü nedeniyle dünyaca ünlü. Harbin’de düzenlenen “Harbin Uluslararası Buz ve Kar Festivali”, “Harbin Yaz Müziği Konseri” ve Harbin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik Fuarı “gibi derin kültürü Harbin’i yansıtıyor. Kışları soğuk olmasına rağmen çok güzel manzaralara sahiptir.Yerli ve yabancı bir çok turist kış ayında Buz Festivali’ne katılmak için bu şehre geliyor.Kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden.

Harbin standart Mandarin telaffuzuyla ünlüdür ve yabancıların Çince öğrenmeleri için en iyi seçimdir.

Harbin Taiping Uluslararası Havaalanı, hem yerel hem de uluslararası şirketler tarafından işletilen 82 hava yoluna sahiptir.

harbin map
Harbin Taiping Uluslararası Havalimanı, Harbin’e hizmet vermektedir ve Kuzeydoğu Çin için önemli bir bağlantı noktasıdır. Ayrıca Çin’in kuzeydeki en büyük havalimanıdır ve terminal binası da şu an Kuzeydoğu Çin’in en büyüklerinden biridir. En üst kalitede bir havalimanıdır.

Alışveriş Merkezleri:

  • Zhongyang Caddesi Alışveriş Bölgesi
  • Wanda Plaza alışveriş merkezi
  • Guogeli Alışveriş Merkezi
Bir çok yabancı bulunduğu için yemek konusunda çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Gerek Çinli Müslümanlar gerekse yabancı Müslümanların sık sık tercih ettikleri bir çok helal Çin restorantı bulunmaktadır. Şehrin neredeyse her yerinde kolaylıkla ulaşılabilen bu restorantlar da Çin’in eşsiz lezzetlerine dini hassasiyetleri olan Türkler de tercih etmektedirler.

/vc_column_text]

Harbin, dünyadaki buz ve kar kültürü kaynaklarından biridir. Coğrafi olarak, Sibirya’dan gelen soğuk kış rüzgarının etkisinin altında olan Kuzeydoğu Çin’de bulunmaktadır. Ortalama sıcaklık yazın 21.2 C, kışın -16.8 C’dir. Kışın, -38.1 C’a kadar soğuğa ulaşabilir.

Yıllık ‘Harbin Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali, 1985’ten bu yana düzenlenmektedir. 5 Ocak’ta başlar ve bir ay kadar sürer. Şehirdeki pek çok parkta gerçekleştirilen ‘buz feneri park turu’ aktiviteleri vardır. Festivaldeki kış aktiviteleri Yabuli Dağ Kayakları, Songhua Nehri’nde kış yüzmesi ve Zhaolin Bahçesi’ndeki buz feneri sergisini içerir. Kar oymacılığı ve kar eğlenceleri dünya çapında üne sahiptir.

Harbin Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali, Japonya’nın Sapporo Kar Festivali, Kanada’nın Québec Şehri Kış Karnavalı ve Norveç’in kayak festivali ile birlikte, dünyanın en büyük dört buz ve kar festivalinden biridir.

Her Kasım, Harbin şehri ABD’ye, özgün sanat biçimlerini geliştirmek amacıyla grup grup buz sanatçıları yollamaktadır. Tennessee’nin Nashville’inde, Florida’nın Kissimmee’sinde ve Teksas’ın Grapevine’inde gerçekleşen, yıllık kapalı Noel temalı buz oymacılığı sergilerinde gerçek bir eser yaratmak için 100’den fazla sanatçı gerekmektedir.

Harbin, zengin buz ve kar kaynaklarıyla ünlü bir kent. Kentte kış turizmi, kültür, moda ve sporun gelişimini teşvik etmek üzere bu kış buz ve kar temalı üç park açıldı, buz ve kar deneyimi verecek 12 ürün tanıtılırken aynı amaçla 10 turizm rotası açıldı, ayrıca kar ve buzla ilgili 100’den fazla aktivite düzenlendi.

Harbin turizmi konusunda Çin Turizmi uzmanı acentamız Ligarba Turizm’den destek alınız.

www.ligarbatravel.com

HARBİN VİDEOSU

HARBİN FOTOĞRAFLARI

hARBİN'DE GİTMENİZ GEREKEBİLECEK YERLER

Bu bölümdeki fotoğraflara tanıtılan yerlerin adresleri de yazılmıştır.
Bu adresleri taksi şoförüne göstererek ulaşabilirsiniz.
Metro ve otobüs için ise hat numaralarına bakınız.

PEKİN'DEKİ ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELERİMİZ