Diğer Üniversiteler

Çin’de bulunan diğer üniversiteler

Çin Eğitim Bakanlığı’nın 24 Nisan 2012 tarihinde yayımladığı verilere göre Çin anakarasında toplam 2138 üniversite ve diğer yükseköğretim kuruluşu bulunmaktadır. Yıllar geçtikçe Dünya’nın en iyi üniversiteleri listesine giren Çin üniversitelerinin sayısı artıyor. QSChina sitesindeki bilgilere göre Dünya’daki en iyi 100 üniversitesine giren ve Çin anakarasında yer alan üniversiteler: şu şekilde sıralanıyor.

Dünya SıralamasıÜniversiteŞehir
12Peking UniversityPekin
17Tsinghua UniversityPekin
34Fudan UniversityŞanghay
42Zhejiang UniversityHangzhou
46Shanghai Jiaotong UniversityŞanghay
94University of Science and Technology of ChinaHefei

Tsinghua Üniversitesi

Çok iyi üniversite deyince Çinliler’in aklına ilk gelen üniversitelerin başında Tsinghua University geliyor. Bu üniversite Çinliler’in hayali olsa da, üniversite sınavında bu üniversiteye yetecek puanı alabilmek hiç kolay değil. Özellikle Pekin dışındaki öğrenciler için. Bunun nedeni Çin’de eğitim sisteminin farklı olması.

Tsinghua University 1911 yılında kuruldu. Bu açıdan bakıldığında Tsinghua University’nin Çin’deki en eski üniversitelerden biri olduğunu söylenebilir.

Çin’in bugünkü devlet başkanı Xi Jinping, 1979 yılında bu üniversitenin kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Öte yandan İngiltere eski başbakanı Tony Blair, A.B.D eski devlet başkanı Bill Clinton gibi liderler de Tsinghua University’de konuşma yaptı.

Tsinghua University kampüsünün bulunduğu alanda eskiden Qing Hanedanı’nın kraliyet bahçeleri bulunuyordu. Bu bölgelerin büyük ölçüde korunmuş olması Tsinghua University’nin kampüsünün çok güzel ve etkileyici olmasını sağladı.

Tsinghua University içindeki binalardan biri

Tsinghua University’de yaklaşık 40 bin öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin 5 bin kadarını yabancı öğrencileri oluşturuyor.

Fudan Üniversitesi

Fudan University, Çin’in en büyük şehri, aynı zamanda da Çin ekonomisinin kalbi Şanghay’da yer alıyor. Şanghay’da üniversiteye gitmek isteyen Çinliler’in aklına ilk olarak Fudan University geliyor.

Fudan University, 1905 yılında kuruldu. Üniversiteye ait dört kampüs toplam 2,5 milyon metrekare yer kaplıyor. 5 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğü üniversitedeki toplam öğrenci sayısı 28 bin dolaylarında.

Fudan University giriş kapısı

Fudan Üniversitesi’nde öğrenciler ilk iki yıllarını genel konuları öğrenerek geçiriyor. Ardından ilgi alanları ve bölümlerine göre ayrılıyor. Girişimci öğrenciler üniversite tarafından çok destek görüyor.

Xiamen Üniversitesi

1921 yılında kurulan Xiamen Üniversitesi Çin’deki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. 27 okul, 76 bölüm ve 10 araştırma enstitüsünden oluşan Üniversite’nin dünya genelinde 270’in üzerinde kurumla baglantisi bulunmaktadir. Kurumda, 2.800’ü uluslararası öğrenci olan yaklaşık 40.000 ögrenci ögrenim görmektedir. İktisat, Uluslararası İlişkiler ve İşletme ve Tip ve Cerrahi Doktorluğu programlarında İngilizce eğitim verilmektedir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilere yönelik çeşitli burs imkanları mevcuttur.

Sichuan Üniversitesi

Sichuan Üniversitesi, Chengdu, Sichuan, Çin’de bulunan bir ulusal anahtar kamu araştırma üniversitesidir. Üniversite tamamen Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. SCU, Çin’in en iyi üniversitelerinden biridir ve A Sınıfı Çift Birinci Sınıf Üniversitedir.

Sichuan University (SCU) Çin’in Chengdu şehrinde, Çin Eğitim Bakanlığı denetiminde bulunan başlıca ulusal üniversitelerden biridir. Bu kapsamlı araştırma üniversitesinde, Ekonomi, Felsefe, Hukuk, Tarih, Mühendislik Felsefesi, İşletme ve Tıp dahil çeşitli alanları kapsayan 30 akademik fakülte yer alır. Kurumda kayıtlı 40.000’in üzerinde öğrenci bulunmaktadır.

Shandong Üniversitesi

Shandong Üniversitesi ( Çince :山东大学, Shanda olarak kısaltılır , Çince :山大; pinyin : Shāndà , İngilizce kısaltması SDU ) Weihai , Shandong’da bir kampüsü ve Qingdao , Shandong’da bir kampüsü bulunan Jinan , Shandong’da  doğrudan ulusal eğitim bakanlığı tarafından desteklenen bir devlet araştırma üniversitesidir. Öğrenci nüfusuna göre Çin’deki en büyük üniversitelerden biridir (2021 itibariyle 41.879 lisans, 24.319 lisansüstü ve 1.612 uluslararası öğrenci dahil 67.000).

1864 yılında kurulan Shandong Üniversitesi Çin’de bulunan yükseköğretim kurumudur. Üniversite’nin 31 fakültesi ve lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören 60.000 öğrencisi bulunmaktadır. İngilizce eğitim verilen lisans programları arasında Ekonomi ve Tip; yüksek lisans programları arasında İlaç Bilimi, İşletme, Makine Mühendisliği ve diğer disiplinler; doktora programları arasında Yaşam Bilimleri ve Matematik dahil çeşitli programlar yer alır. Shandong aynı zamanda küresel çaplı araştırma bağlantılarına sahiptir.

Çin’de yer alan diğer üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim: 0 (216) 888 85 86