Sık Sorulan Sorular (SSS)

1- Çin’de Eğitim Pahalı mıdır?

Çin’de eğitim bir çok ülkeye göre çok daha ucuzdur. Türkiye’de özel üniversitelerle kıyaslandığında çok ucuz bir eğitim alabilirsiniz. Hatta Türkiye’de eğitim alacağınız üniversite bulunduğunuz şehirden başka bir şehirdeyse Çin yine tercih edilebilir. Çünkü Çin’de bir çok şehir ülkemizden ucuz olacaktır.

2- Çin’de Aç Kalır mıyım?

Çin üniversitelerinin neredeyse tamamında yurtlarda mutfaklar bulunmaktadır. Kampüs içindeki market ve pazarlardan uygun fiyatlarla alışveriş yaparak kendi yemeğinizi yapabilirsiniz. Bu size çok ucuza malolacak ve gönül rahatlığı ile yemeğinizi yiyebileceksiniz. Dışarda yemek yemek isterseniz kampüsünüzün içinde veya çok yakınında bir helal restaurant vardır. Bu restaurantlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca Uygur restaurantları da Çin’in her yerinde bulunmaktadır. Buralarda Türk damak tadına çok yakın kebaplar dahil bir çok şeyi bulabilirsiniz.

3- Çin Güvenli midir?

Çin suç oranı olarak oldukça düşük bir ülkedir. Mutlaka dikkat etmek gereken kurallar olmakla birlikte Türkiye, Avrupa ve Amerika’ya oranla çok daha az olay olmaktadır.

4- Ailem Bana Nasıl Para Gönderecek?

Türkiye’deki banka hesabınızın kartını Çin’de de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aileniz Türkiye’den para yatıracak siz de herhangi bir ATM’den paranızı Yuan ( RMB ) olarak çekerek hemen kullanabileceksiniz. Bu işlemde bazı bankalar bir miktar kesinti uygulamaktadır. Bazı bankalar kesinti yapmamaktadır.

5- Çin’de Banka Hesabı Açmak Zor mudur?

Çin’de bankalar hafta sonları da çalışmaktadır. Pasaportunuzla bankaya gidip çok kısa bir süre içinde hesap açtırabilirsiniz.

6- Çin’e TL mi götürmeliyim?

Çin’e gitmeden önce yanınızda USD bulundurunuz. TL neredeyse hiçbir yerde bozdurulamamaktadır.

7- Çin’de Nasıl Döviz Bozdurabilirim?

Çin’de hava alanında bulunan döviz bürolarında veya herhangi bir bankada pasaportunuzla para bozdurabilirsiniz. Ancak para bozdurmaya giderken MUTLAKA yanınızda pasaportunuzu bulundurunuz.

8- Çin’de Eğitim almak için dil bilmek gerekiyor mu?

Çin’de Lisans veya Yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, üniversitelere ve bölümlere göre değişen şekilde HSK sınavlarında başarı göstermiş olmanız gerekiyor. Çin’de Çince dil eğitimi için ise dil şartı aranmıyor. Fakat gittiğinizde hem dile temel seviyede hazırlıklı olmak hem de sosyal yaşamda rahatlık sağlaması açısından gitmeden önce Türkiye’deki dil kurslarımızdan A1-A2 kurlarıyla başlangıç yapabilirsiniz.


sss

SORUNUZ MU VAR?

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    Konu

    İletiniz