Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin’de yüksek lisans eğitiminizi dilerseniz Çince dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Çince hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Çince yeterlilik sınavına (HSK) girmeleri ve bu sınavda 7 üzerinden 4 puan almaları gerekir.  Daha sonra üniversite eğitimlerine başlayabilirler. HSK sınavı daha çok kelime ezberlemeye dayalı bir sınavdır.

Öğrenciler eğer 1 akademik yıl alınan Çince hazırlığın sonunda HSK sınavında başarılı olamazlar ise 1 dönem daha (2 dönemde olabilir) Çince hazırlık bölümüne yeniden kayıt yaptırarak, daha sonra HSK sınavına girebilirler. Çin üniversitelerinde bir dönem 4 aydır. HSK sınavından en az 4 puan alan, yani başarılı olan öğrenciler Çin’de bulunan tüm üniversitelere ve yüksek lisans bölümlerinde başvuruda bulunabilmektedir.

İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ise TOEFL veya IELTS sınavlarına girmelerine gerek kalmadan bir çok bölümde başvurularını gerçekleştirebilirler. Çin üniversiteleri herhangi bir İngilizce muafiyet sınavı veya uluslararası geçerliliği olan bir sertifika talep etmeden başvuruları kabul ederler. İngilizce yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler bölümlerine geçip eğitimlerine başladıktan sonra, zorunlu Çince derslerine de girmek zorundadır.

Çince bir bölümde yüksek lisans eğitimi almanın avantajları nelerdir?

Yüksek Lisans eğitimini Çince almanın en büyük avantajlarından birisi Çince yüksek lisans bölüm ücretlerinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca öğrencilerin Çin’de yaşamlarını sürdürecekleri de düşünüldüğünde Çince eğitim almak oldukça avantajlıdır. Çince dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce ve Almanca’dan sonra en önemli ticaret dilidir.

Çin’de hangi bölümlerde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde tüm mühendislik bölümlerinden, tüm iktisadi idari bölümlere, bazı sağlık bölümlerinden, tüm sosyal bilimler ile ilgili bölümlerde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Çin’de yüksek lisans eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Çin’de yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki ile aynı olup genelde 2 akademik yıl sürmektedir. Ama bazı üniversite ve bölümlere göre değişiklikte gösterebilmektedir.

Çin’de burs imkanlarından nasıl faydalanabilirsiniz?

Çin’de yüksek lisans eğitiminiz devam ederken akademik performansınıza bağlı olarak bir çok burs imkanı da sizleri beklemektedir. Eğer Çince eğitim alıyorsanız burs alma şansınızın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Hizmet detayları ile ilgili bilgi için Çin’de eğitim uzmanlarımızdan bilgi alınız.

İletişim: 0 (216) 888 85 86