Pekin Üniversitesi (Pekin)

Peking-University-Logo

Pekin Üniversitesi

1898 yılında kurulan Pekin Üniversitesi aslen Pekin İmparatorluk Üniversitesi olarak biliniyordu. Çin’de kapsamlı disiplinleri kapsayan ilk ulusal üniversitedir ve kuruluşundan bu yana Çin’de yükseköğretimde lider bir kurum olmuştur. Ayrıca kuruluşunun başlangıcında eğitim için en yüksek idare görevi gördü.

1912’de üniversite bugünkü adını aldı. 20. yüzyılın sonunda, Çin hükümeti, 21. Yüzyılda dünya standartlarında bir üniversite inşa etmek amacıyla Pekin Üniversitesi’ni yüksek öğretimi teşvik etme gündeminin başına aldı. 2000 yılında Pekin Tıp Üniversitesi ile birleştikten sonra Peking Üniversitesi, disiplin yapısında bir kez daha güçlendirildi.

Pekin Üniversitesi, Çin’in modernizasyonu sırasında öncülerin temel rolünü sürekli olarak oynamıştır. Üniversitenin vatanseverlik, ilerleme, demokrasi ve bilime olan geleneksel vurgusu, titizlik, hassasiyet, olgusallık ve yenilikçilik eğitim standartlarıyla birlikte nesilden nesile geçmiştir.

Pekin Üniversitesi, kapsamlı ve ulusal bir kilit üniversitedir. “Yan Yuan” olarak bilinen Yan Yan garden bahçesi camp kampüsü, Pekin’in batı banliyösünde, toplam 2.743.532 metrekare (veya 274 hektar) alana sahip Haidian Bölgesi’nde bulunmaktadır. Yuanmingyuan Bahçesi ve Yaz Sarayı’na yakındır.

Üniversite, ülkenin sosyalist modernleşmesinin talep ettiği yüksek düzeyde uzmanlık bilgisine ve mesleki beceriye sahip personelin eğitimi ile önemli bilimsel konulardaki araştırmaları etkin bir şekilde birleştirmiştir. Sadece öğretim ve araştırma çalışmalarındaki gelişmeler için değil, aynı zamanda çeşitli disiplinler arasında etkileşimin ve karşılıklı tanıtımın teşvik edilmesi için de çaba göstermektedir. Pekin Üniversitesi, temel ve uygulamalı bilimler, sosyal bilimler ve beşeri bilimler ve tıp, yönetim ve eğitim bilimleri gibi çeşitli öğrenme dallarını kapsayan, yeni bir tür öğretim ve araştırma merkezi haline geldi.

Eğitimlerin bazıları için özel koşullar bulunabilmektedir. Katılmayı düşündüğünüz eğitimi ve kayıt dönemleri için Çin’de eğitim uzmanımıza danışınız.

Yurtlar genellikle, üniversite öğrencileri için en uygun ve en ucuz seçenektir. Pek çok üniversitenin uluslararası öğrenciler için ayrılmış yurtları vardır – böylelikle Çin’de yabancı olarak sizinle aynı deneyimi paylaşan insanlarla bir arada olabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçip, Çin’de eğitim uzmanımıza danışınız.

Alışveriş yapmak
Gündelik ürünler, 45A binasının bodrum katında bulunan Wumei Market (物美) ‘da bulunabilir.

Global Village’da yaşayanlar için en yakın market 4 No’lu binanın ikinci katında yer almaktadır. Daha büyük bir süpermarkette alışveriş yapmak istiyorsanız, Wudaokou bölgesindeki Lotus veya Chaoshifa’ya veya Zhongguancun’taki Carrefour’a gidebilirsiniz.

PKU Spor Salonu 邱德 拔 体育馆
Güneydoğu kapısının yakınında bulunan bu spor salonu, kampüsteki en popüler olanıdır. Tesis, 2008 yılında Olimpiyat Masa Tenisi mekanıdır. Yüzme havuzları, basketbol sahaları ve yoga stüdyoları dahil olmak üzere çok sayıda spor tesisi sunmaktadır. Üyelik satın almakla ilgileniyorsanız, lütfen spor salonunu şahsen ziyaret edin.

Web sitesi: http://www.pkugym.com

● Kangmeile Spor Merkezi 康 美 乐
Computer Center’ın B1 katında yer almaktadır.

● Tenis Kortu 网球场
7 No’lu Shaoyuan Binası karşısında

Maliyetler değişir.

● Kampüste ücretsiz olan tesisler:
4 Mayıs Bahçesi 五四 运动场, üçüncü öğretim binasına yakın (koşu, basketbol, futbol)

Gymnasium No.1 第一 体育馆, Weiming Gölü’nün doğu tarafında (futbol)

2 no’lu Spor Salonu, PKU Kütüphanesi yakınında (basketbol)

Bankacılık
Uluslararası öğrenciler, yerel bankalarda para alışverişinde bulunabilir ve bir tasarruf / çek hesabı açabilirler. Bir hesap açmak veya döviz bozdurmak istiyorsanız, pasaportunuzu banka personeline göstermeniz gerekecektir. Öğrenciler ayrıca bazı yabancı para birimlerini (Pound Sterling, Hong Kong Doları, Amerikan Doları, Euro, Japon Yeni, Kanada Doları ve Avustralya Doları) doğrudan tasarruf / çek hesabına yatırabilirler.

● Kampüs Kütüphanelerini Ziyaret Edin
Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (中国 工商 银行), Postane yakınında

Wumei Market yakınında, Çin Ziraat Bankası (中国 Market 银行)

● Pekin Üniversitesi yakınında bulunan bankalar:
Güneybatı Kapısı’nın hemen dışında Çin Merkez Bankası (中国 银行)

Pekin Bankası (北京 银行), Güneybatı Kapısı karşısında (caddenin karşısında)

Çin İnşaat Bankası (中国 建设银行), Güney Kapısının doğusunda birkaç dakika yürüyün.

Tıbbi bakım
Uluslararası öğrenciler, PKU’da öğrenim gördükleri süre boyunca sağlık ve kaza sigortası yaptırmak zorundadır. Sigorta amacıyla alınan tüm işlemlerin makbuzlarını sakladığınızdan emin olun.

Okul kliniği (kampüsün kuzeydoğusundaki) 07: 45-11: 45 AM ve 02: 00-05: 30:00 saatleri arasında açıktır. Temel tedavi almak için Öğrenci kimliğini kullanabilir.

● Pekin’de ayrıca yabancılar için çok sayıda uluslararası hastane ve klinik bulunmaktadır:
Uluslararası S.O.S.北京 国际 救援 中心

Taşımacılık
Pekin çok büyük bir şehir ve etrafta dolaşmak imkansız. Pekin’de dolaşmanın çeşitli yolları vardır. Her zaman nakit ödeme yapmaktan kaçınmak için, çoğu büyük metro istasyonunda satın alınabilecek bir ulaşım kartı (一卡通) satın almanız önerilir. Bir kart satın almak için 20RMB depozito ve minimum kontör tutarı ödemeniz gerekecektir.

● METRO
Pekin’deki en rahat ve en güvenli ulaşım aracı metro. En önemli turistik yerler de dahil olmak üzere şehrin her yerinde metro istasyonları bulunuyor. Yolculuğun maliyeti, ne kadar seyahat ettiğinize bağlı olarak değişir.

● OTOBÜS
Peking Üniversitesi’nin tüm kapılarında otobüs durakları var. Otobüsler uygun olabilir, ancak çoğu otobüs durağında İngilizce çevirisi yoktur.

● TAKSİ
Taksiler, diğer toplu taşıma araçlarına kıyasla nispeten pahalıdır. Çoğu metro hattı ve otobüs güzergahı akşam saat 10 civarında ya da saat 11’de servisi durduruyor, bu yüzden saat 11: 00’den sonra geri dönüyorsanız, muhtemelen bir taksiye binmeniz gerekecek.

Global Village’ın adresini ve Çince ve Pinyin’e gideceğiniz yeri (her zaman doğru telaffuz edebilmeniz için) her zaman taşıyın ve içeri girmeden önce taksi şoförüne gösterin. Sürücüden bir makbuz isteyin.  Takside geride bir şey bırakırsanız, şoförle iletişim kurmanın tek yolu budur.

Aynı zamanda okul kampüsünde kütüphane,spor kompleksi vb.alanlar bulunmaktadır.

Pekin Üniversitesi Fotoğrafları

kay't butonss