Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi

BLCU_logo_2

Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi (BlCU)

Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi, İngilizce adı ile Beijing Language and Culture University  veya Çince adı ile 北京语言大学 Beijing Yuyan Daxue (Bei Yu/ 北语) olarak bilinir.
Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi, Çince öğrenmek isteyen çok sayıda öğrencinin ilk tercihi durumundadır. Yabancılara Çince eğitimler verilmek üzere 1962 yılında kurulan üniversite birkaç aşamadan sonra bu günkü halini almıştır. Üniversite hem Pekin’in hem de tüm Çin’in en çok tercih edilen Çince okulu durumundadır.
Tüm dünyadan öğrencilerin eğitim gördüğü okul Pekin’in Haidian bölgesinde 海淀区 yer alır. Bölge bir çok başka üniversitenin de bulunduğu bir bölge olduğu için bölgede çok sayıda alışveriş merkezi ve öğrenciler için hizmet sunan işletme bulunmaktadır.
Hai dian bölgesi Pekin’in Kuzey kısmına yakındır. En önemli semtlerinden biri  ise Wu Dao Kou 五道口 semtidir.
Üniversitenin kampüsü ve öğrenci sayısı bir çok Çin üniversitesine göre küçük sayılabilir. Ancak özel olarak Çince eğitimler için çalışmalar yoğunlukta olduğundan dolayı tercih edilmektedir.
Üniversitenin yayın evi bir çok Çin Üniversitesi tarafında da kullanılan “Yabancılar İçin Çince Ders Kitapları” yayınlamaktadır. Bu alanda da başarılı bir üniversitedir.
Öğretmen kadrosunun çok büyük bir bölümü ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Eğitim İçeriği:
1- Çince Temel Dersler: Giriş, Başlangıç, Orta ve ileri seviye olmak üzere dört seviyede Kapsamlı Çince Dersi (dil bilgisi, konuşma, yazma), dinleme dersi, okuma ve konuşma sınıflarında Çince eğitimler verilmektedir.
2- Ücretsiz Seçmeli Dersler:
Hobi olabilecek Çince Temel Seçmeli Dersler;  Çince Karakterler, Çince Kaligrafisi, TaijiQuan, Kağıt Kesme (kirigami), Çince Ortak etkinlikler vb.
Önemli olan Seçmeli Dersler:   HSK Danışmanlık, Yakın Çin Tarihi, Çağdaş Çince, Menkul Kıymetler Yatırım, Uluslararası Yatırım, Çin – Yabancı Kültür Alışveriş Tarihi, E-Ticaret vb.
Eğitimlerin bazıları için özel koşullar bulunabilmektedir. Katılmayı düşündüğünüz eğitimi ve kayıt dönemleri için Çin’de eğitim uzmanımıza danışınız.

Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde iki tip yurt bulunmaktadır. Bu yurtların bir kısmı doğrudan üniversitenin rektörlüğüne bağlıdır. Bir kısmı ise üniversiteye yurt hizmeti veren  özel kuruluşlara ait olan yurtlardır. Yabancıların kaldığı yurtların en büyüğü 17 numaralı yurttur. İmkanlar olarak diğer yurtlardan nispeten daha iyidir.

Marketler: Pekin Dil ve Kültür Üniversites’nin kampüsü içinde bulunan marketlerden bir çok ihtiyacınızı temin edebilirsiniz. Marketlerde Türk ürünlerinin bulunduğu reyonlar da bulunmaktadır.
Üniversitenin bulunduğu Wu dao kou bölgesinde de çok sayıda yabancı ürünlerin satıldığı büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz doğrudan bu marketlerde Türk damak tadına uygun yiyecekler ile yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Pazarlar: Yemeğini kendisi yaparak ekonomik bir eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz ise kampüsün içindeki pazardan alışveriş yapabilmektedirler. Çeşitli taze sebze ve meyveler hemen yurdunuzun yanındaki pazarda ekonomik olarak satılmaktadır.

Kitapçı: Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Çince kaynaklar üretimi konusunda Çin’in en büyük üniversitesidir. Kampüsün içerisinde bulunan kitapçılardan kitap satın alabilirsiniz.

Alışveriş Merkezleri: Öğrencilerimiz yaşam malzemelerini sağlayabilecekleri büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra bir-iki metro durağı mesafesinde bulunan Da Zhong Si gibi merkezlerde uygun fiyatla tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Kütüphane: Üniversitenin büyük ve küçük kütüphaneleri bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde ders çalışabileceğiniz gibi emanet kitap da temin edebilirsiniz.

Spor:
Kampüs içerisinde bir çok spor imkanı bulunmaktadır. Tenis kortları, fitness salonu, basketbol sahası, futbol sahası gibi çok sayıda tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin bir kısmı ücretsiz bir kısmı ise öğrenciler için düşük ücretlidir. Bunların dışında Tai Chi, Kung fu gibi Çin sporları için de çeşitli kurslar açılmaktadır.

Kuaför Salonları: Kampüs içerisinde birkaç tane kuaför salonu bulunmaktadır.

Hastane: Kampüsün içerisinde bulunan sağlık merkezinden hizmet alabilirsiniz.

Sanat Kursları: Üniversite geleneksel Çin sanatları ve enstrüman kursları düzenlemektedir. Bu kurslardan uygun fiyatla hizmet alabilirsiniz.

Turizm: Kampüs içinde bulunan turizm acentesinden Pekin ve Çin gezileri için hizmet alabilirsiniz.

Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Fotoğrafları

kay't butonss